מהו קניין רוחני? זה הנכס העיקרי שיש לכל אדם וארגון. זהו המאגר הבלתי נדלה של רעיונות, הבזקים, פיתוחים, שכלולים ומודלים. הרעיון עצמו אינו מוגן.
דרך הביטוי של הרעיון, הקיבוע שלו היא זו המוגנת.

דרך הביטוי של הרעיון , הקיבוע שלו היא זו המוגנת. אם העלית את הרעיון על הכתב אז יש לך זכות יוצרים ביצירה. ענפי הקניין הרוחני: זכויות יוצרים, סימן מסחר, מדגמים, סוד מסחרי, מוניטין וחוק עוולות מסחריות. כל הזכויות בקניין רוחני נקבעו במפורש בחוק. קניין רוחני נועד כדי לעודד ולהמריץ את היוצרים והמציאים להמשיך ליצור יצירות ולהגן שהזכויות שלהם לא יופרו. דיני הקניין הרוחני מקנים ליוצר או לממציא הגנה לתקופה קצובה ומוגבלת ובכך מאפשרים ליוצר או לממציא ליהנות מפירות המצאתו או היצירה ע”י תשלום תמלוגים ליוצר או הממציא.

קיימים סעדים שונים בחוק הקניין הרוחני, כגון כיפה ומושא הבעלות. חוקים אלה התפתחו עם השנים ואף פותחו וביניהם חוק היוצרים משנת 1911, חוק הפטנטים משנת 1967, חוק הגנת כינוי במקור- 1965 ופקודת סימני המסחר. מי שבקיא בכל החוקים הללו, הינו עורך דין קניין רוחני. גם זכויות מטפחים, נחשבים לסוג של קניין רוחני. זכויות אלו, מקנות מונופול לניצול זנים חדשים למי שטיפח זנים הקשורים לתחום החקלאות. יש לערוך הסכמי רישיון ושיתופי פעולה אסטרטגיים בין בעלי הזכויות ובעלי המשתלות, היצואנים והמשווקים של זני הצמחים ופירות ממינים שונים.

 

עורך דין קניין רוחני עוסק גם בתחומי האינטרנט

יש לציין כי בשל עידן האינטרנט שרק התפתח עם השנים, בין שאר עיסוקיו של עורך דין קניין רוחני, ניתן לראות כי תחום הטכנולוגיה, האינטרנט והאפליקציות הקשורים אף הם לזכויות יוצרים. זהו למעשה תחום משפטי מורכב ויש צורך להשתמש בתגליות ורעיונות שונים למען רווחת הכלל. אם יש לכם איזו שהיא שאלה, או שאתם מעוניינים במידע לגבי נושא הקניין הרוחני, עו"ד אורלי ספיר סחייק תייעץ ותייצג אתכם בנושא זה.

 

תקופת ההגנה

פטנט – 20 שנה מיום הגשת הבקשה מבלי לכלול את התקופות של הקפאת הפטנט.
סימן מסחר – 10 שנים אך ניתן להאריך מידי פעם ב- 10 שנים נוספות.

זכויות יוצרים – 70 שנה לאחר מותו של היוצר. הפטנט הוא זכות שניתנה ע”י המדינה לממציא כנגד חשיפת המצאתו לציבור. זכות זו מונעת מאחרים, למשך תקופה מוגבלת (20 שנה מיום הגשת בקשת הפטנט) לעשות שימוש בהמצאה: לייצר, למכור, לשווק, לייבא, לייצא, לפעול מסחרית וכד’. בתום תקופת ההגנה אין מניעה לציבור לעשות שימוש בהמצאה.

 

סוגי הגנה בקניין רוחני

על ביטוי רעיון שהוא פרי רוחו של אדם ניתן להגן בדרכים שונות.
לדוגמא: חברה טכנולוגית בעלת חדשנות ומקוריות במוצרים ניתן לרשום פטנט ומדגם על המוצר וכן סימן מסחר על השם והלוגו. ליזמות בתחום אפליקציות התוכנות והאינטרנט נבחן הגנת זכות יוצרים ופטנט וכן סימן מסחר על השם והלוגו. לעסק בעל מידע סודי (כגון פורמולות למזון/קוסמטיקה, רשימת לקוחות או ספקים וכו’) נבחן פרקטיקה של אמצעים לשמירת סודות מסחריים וכן סימן מסחר על השם והלוגו.
לעסקים נותני שירותים יש לבחון רישום סימן מסחר על השם והלוגו והגנה על המוניטין עפ”י חוק עוולות מסחריות.

לקבלת מידע נוסף ויעוץ משפטי בנושא קניין רוחני ניתן לפנות למשרד
עו”ד אורלי ספיר סחייק בטלפון : 04-8528528   או להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם